Black Eagle
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Black Eagle Gjithmon Me Ju!!!!
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 26 më Fri Dec 22, 2023 10:54 am
Top posters
Leutrimm
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Vote_lcap1Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Voting_barSëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Vote_rcap1 
Diamant.I
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Vote_lcap1Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Voting_barSëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Vote_rcap1 
bujar
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Vote_lcap1Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Voting_barSëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Vote_rcap1 
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» shum shpejt do te ket edhe filma ne forum
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeSat Mar 06, 2010 2:20 pm nga bujar

» Plus Sound Record's
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeSat Mar 06, 2010 2:14 pm nga bujar

» Qfar mendimi keni per : [ 2012 ] : "Shkatrrimi i botes''
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:42 am nga Diamant.I

» Muzika Me Videoklip
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:39 am nga Diamant.I

» Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:30 am nga Diamant.I

» Ortodokset ne mbare boten festojne Krishtlindjet
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:29 am nga Diamant.I

» El-Hadary: Rooney më i miri në botë
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:06 am nga Diamant.I

» Pato pritet të kthehet kundër United
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:05 am nga Diamant.I

» Capello nuk ka dyshime për formën e Terryt
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:04 am nga Diamant.I

Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Black Eagle on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Black Eagle on your social bookmarking website
Keywords

 

 Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Diamant.I
Numri i postimeve : 79
Join date : 17/02/2010
Location : Kosov

Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë Empty
MesazhTitulli: Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë   Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë I_icon_minitimeWed Feb 24, 2010 1:04 pm

Gjatë vizitave mjekësore, paraqitjeve të diagnozave dhe hulumtimeve të tjera, janë konstatuar sëmundje nga të cilat sëmuren më shpesh fëmijët. Konstatimi dhe zbulimi i hershëm i sëmundjes ka rëndësi të madhe për shërimin e fëmijëve. Kështu që për këto sëmundje duhet pasur njohuri të përgjithshme,në mënyrë që, porsa të dyshojë, të reagojë dhe t'i udhëzojë nxënësit që sa më parë të bëjnë kontrollin mjekësor. Të gjithë këto sëmundje i ndajmë në joinfektuese dhe infektuese.
Dr. Murat Murati

Sëmundjet joinfektive

Gjatë kontrolleve mjekësore te fëmijët janë konstatuar mjaft sëmundje joinfektuese dhe të meta trupore­anomali. Nëse në kohë zbulohen ato mund të shërohen dhe të evitohen.

Disa prej tyre mund të pengohen nëse respektohen masat e higjienës shkollore-shërimi në kohë. Nga këto sëmundje dhe të meta do të përmendim: të ushqyerit e dobët, trashësia, prishja e dhëmbëve, deformimet e kurrizit, të metat e syrit, anemia, epilepsia, sëmundjet alergjike, të pirët e duhanit, alkooli, narkomania etj.

Të ushqyerit e dobët

Ushqimi shërben për kryerjen e funksioneve jetësore dhe për rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Zgjedhja e tij është punë me rëndësi; nga ajo varet jeta, shëndeti dhe aftësia për punë. Për këtë duhet njohur veçoritë dhe përbërjet ushqimore të produkteve të ndryshme dhe t'i përmbahemi higjienës ushqimore prej në fëmijëri: ushqimi të jetë i shumëllojshëm, i freskët dhe i pastër, të merret në kohë të caktuar dhe në sasi mesatare.

Pra,vetë ushqimi duhet t'i përmbajë të gjithë materiet e nevojshme për fuqi, ndërtim dhe rritje: yndyra, proteina dhe karbohidrate, por edhe materie mbrojtëse: vitamina, kripëra minerale dhe ujë. Nëse ushqimi nuk i përmban këto materie mund të shfaqen sëmundje të ndryshme, me çka humben aftësitë punuese dhe bëhet çrregullimi në rritje dhe zhvillim.

Përveç ushqimit normal,kemi edhe të ushqyerit të dobët i cili kap një përqindje të nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme. Këta nxënës lodhen shpejt, nuk janë të qetë, përqendrohen rëndë, janë të zbehtë, nuk kanë vullnet, janë të plogësht dhe pasiv, rezistenca imunobiologjike është dobësuar, mund të sëmuren shpejt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sëmundjet nga të cilat fëmijët sëmuren më shumë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sëmundjet e hundës, si t’i shmangim nga i ftohti
» Një vit më shumë për Van der Sar
» Benitez: Doja më shumë gola
» Deco: I jam shumë borxh Mourinhos
» Cana: Sundarland shumë i mirë për të rënë nga Liga Premier

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Black Eagle :: Mjeksi-
Kërce tek: