Black Eagle
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Black Eagle Gjithmon Me Ju!!!!
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 26 më Fri Dec 22, 2023 10:54 am
Top posters
Leutrimm
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Vote_lcap1Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Voting_barHaxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Vote_rcap1 
Diamant.I
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Vote_lcap1Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Voting_barHaxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Vote_rcap1 
bujar
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Vote_lcap1Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Voting_barHaxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Vote_rcap1 
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» shum shpejt do te ket edhe filma ne forum
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeSat Mar 06, 2010 2:20 pm nga bujar

» Plus Sound Record's
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeSat Mar 06, 2010 2:14 pm nga bujar

» Qfar mendimi keni per : [ 2012 ] : "Shkatrrimi i botes''
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:42 am nga Diamant.I

» Muzika Me Videoklip
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:39 am nga Diamant.I

» Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:30 am nga Diamant.I

» Ortodokset ne mbare boten festojne Krishtlindjet
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:29 am nga Diamant.I

» El-Hadary: Rooney më i miri në botë
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:06 am nga Diamant.I

» Pato pritet të kthehet kundër United
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:05 am nga Diamant.I

» Capello nuk ka dyshime për formën e Terryt
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:04 am nga Diamant.I

Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Black Eagle on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Black Eagle on your social bookmarking website
Keywords

 

 Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Diamant.I
Numri i postimeve : 79
Join date : 17/02/2010
Location : Kosov

Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit Empty
MesazhTitulli: Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit   Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit I_icon_minitimeWed Mar 03, 2010 7:30 am

Haxhi Dede Reshat Bardhi ka lindur më 4 mars 1935 në fshatin Lusëm të
Kukësit. Mësimet e para fetare i ka marrë tek hoxha i fshatit. Më pas ka
ndjekur një kurs formimi në Medrese të Tiranës. Përdor gjuhën arabe për nevoja
të predikimit e të ritualëve fetare. Më 1954 u dorëzua dervish tek Kryegjyshi
Botëror i asaj kohe, Dede Ahmet Ahmataj. Gjatë viteve 1958 – 1967 ka qënë i
internuar së bashku me Dede Ahmetin në Drizar të Mallakastrës. Pas viteve 1967
ka punuar për 23 vjet me radhë, punëtor në Ndërrmarjen Bujqësore „Gjergj
Dimitrov“ në Tiranë.
Më 1991, bën peligrinazhin tradicional islamik në
qytetin e shenjtë të Mekës dhe fiton titullin Haxhi. Po atë vit, me ndihmën dhe
bashkëpunimin e Nënë Terezës, rihap Kryegjyshatën Botërore Bektashiane. Më 20
korrik 1993 organizon dhe drejton Kongresin e Gjashtë bektashian, ku shpallet
Kryegjysh Botëror i Bektashinjve. Shtatë vjet më vonë, në shtator të vitit
2000, organizon Kongresin e Shtatë të bektashizmit dhe shtator 2005, Kongresin
e tetë bektashian. Këto 14 vjeëtt e fundit pas përmbysjes së regjimit totalitar
komunist, nën kujdesin personal të Dede Reshatit janë hapur e vënë në shërbim të
besimtarëve bektashianë rreth 120 objekte kulti, duke realizuar kështu një
ringjallje të vërtetë e të fuqishme të besimit bektashian në vendin tonë. Ka
marrë pjesë aktive në konferenca e takime ndërkombëtare kushtuar problemeve të
mprehta të kohës, si në Gjermani, Itali, Iran, Turqi, Azerbaixhan, Maqedoni,
Kosovë etj. Ka luajtur rol të dorës së parë në ruajtjen e mardhënieve
tradicionalisht të mira midis komuniteteve e besimeve të ndryshme fetare në
Shqipëri,duke e vështruar tolerancën fetare si domosdoshmëri jetike dhe porsi
hyjnore. Ai është nderuar me titullin „ Pishtar i Demokracisë“; është vlerësuar
edhe nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Xhorxh Ë. Bush, në
lidhje me qëndrimin e prerë kundër aktit barbar të 11 shtatorit 200 , është
nderuar edhe nga Papa Gjon Pali i II gjatë Konferencës Botërore për një dialog
ndërkombëtar për të mirën e Paqes. Në këto vite është nderuar në vendin tonë me
tituj të ndryshëm si:
Qytetar Nderi i Qarkut të Beratit, Kukësit, të
Krujës, të Bulqizës, të Martaneshit dhe në mars të vitit 2005, me rastin e 70
vjetorit të ditëlindjes nga Presidenti i Republikës iu dha Urdhëri „Naim
Frashëri“, i Artë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Haxhi Dede Reshat Bardhi, Rilindësi i Bektashizmit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Black Eagle :: Besimtarët bektashi-
Kërce tek: